Primera Division
Vr 16 Feb
Estudiantes Plata
2-0
Unión Santa Fe
Racing Club
3-1
Lanús
Zat 17 Feb
Belgrano
2-2
Vélez Sarsfield
Argentinos Juniors
2-2
Atl.Tucumán
San Lorenzo
1-0
Newell's Old Boys
Temperley
0-0
Independiente
Zo 18 Feb
Rosario Central
5-0
Olimpo
Arsenal Sarandí
1-1
CA Huracán
Martín Juan
1-1
Talleres Córdoba
River Plate
2-2
Godoy Cruz
Ma 19 Feb
Banfield
0-1
Boca Juniors
Patronato
3-0
Chacarita Juniors
Tigre
1-1
Defensa Justicia
Din 20 Feb
Colón
1-0
Gimnasia La Plata
Team / Points
1 Boca Juniors BOC 40
2 Talleres Córdoba TAL 31
3 San Lorenzo SLO 31
4 Godoy Cruz GOD 28
5 Estudiantes La Plata EST 27
6 Unión Santa Fe UNI 26
7 Independiente IND 26
8 Colón COL 26
9 Racing Club RAC 25
10 CA Huracán HUR 25
11 Belgrano BEL 25
12 Atl.Tucumán ATT 24
13 Argentinos Juniors ARG 24
14 Patronato PAT 23
 
15 Rosario Central CEN 23
16 Defensa y Justicia DYJ 22
17 San Martín San Juan SMA 22
18 Banfield BAN 19
19 River Plate RIV 19
20 Gimnasia La Plata GLP 18
21 Vélez Sarsfield VEL 18
22 Lanús LAN 18
23 Newell's Old Boys NOB 13
24 Tigre TIG 13
25 Temperley TEM 13
26 Chacarita Juniors CHA 12
27 Olimpo OLI 9
28 Arsenal de Sarandí ARS 8
Primera B Nacional
Zat 17 Feb
Instituto
1-0
Los Andes
JU Gualeguaychu
0-0
Gimnasia Jujuy
Indep. Rivadavia
0-1
Deportivo Morón
Flandria
3-5
Sarmiento
Almagro
0-1
Dep. Riestra
Argentino
2-1
Villa Dálmine
Zo 18 Feb
Guillermo Brown
1-2
Quilmes
Brown Adrogue
3-0
Boca Unidos
Martín Tucumán
1-1
Estudiantes Luis
Ferro Carril Oeste
0-2
Atletico Rafaela
Ma 19 Feb
Nueva Chicago
1-1
Dep. Santamarina
Din 20 Feb
Aldosivi
1-0
Atlético Mitre
Team / Points
1 Atletico Rafaela RAF 28
2 Aldosivi ALD 26
3 Villa Dálmine DAL 25
4 Argentino Agropecuario AGR 25
5 Almagro ALM 23
6 JU Gualeguaychu JUV 23
7 Brown Adrogue BRO 22
8 Deportivo Morón MOR 22
9 San Martín Tucumán SMA 21
10 Gimnasia Jujuy GIM 20
11 Sarmiento SAR 20
12 Atlético Mitre SdE MIT 20
13 Instituto INS 19
 
14 Nueva Chicago CHI 18
15 Quilmes QUI 18
16 Guillermo Brown GBR 17
17 Estudiantes de San Luis CSE 17
18 Los Andes AND 16
19 Dep. Santamarina RSA 15
20 All Boys ALB 15
21 Indep. Rivadavia IRV 13
22 Boca Unidos BUC 13
23 Flandria FLA 10
24 Ferro Carril Oeste FER 10
25 Dep. Riestra RIE 9
Primera B Metro.
Vr 16 Feb
Colegiales
2-2
Estudiantes
Zat 17 Feb
Comunicaciones
1-3
Barracas Central
Fénix Bs As
1-2
Sacachispas
UAI Urquiza
2-0
Def. Belgrano
Villa San Carlos
1-2
Talleres Escalada
Acassuso
3-0
Platense
Zo 18 Feb
Dep. Español
4-2
Almirante Brown
Ma 19 Feb
San Telmo
3-3
Tristán Suárez
Din 20 Feb
Atlanta
2-0
CA San Miguel
Team / Points
1 Platense PLA 43
2 Estudiantes de Caseros EST 42
3 UAI Urquiza UAI 38
4 Tristán Suárez SUA 36
5 Atlanta ATL 36
6 Talleres R. Escalada TAL 35
7 Acassuso ACA 33
8 Def. Belgrano DEF 33
9 Fénix Bs As FEN 29
 
10 San Telmo STM 29
11 Barracas Central BAR 28
12 Comunicaciones Bs As COM 25
13 CA San Miguel SMG 24
14 Sacachispas SAC 23
15 Villa San Carlos VSC 23
16 Dep. Español ESP 22
17 Colegiales COL 22
18 Almirante Brown ALM 16
Primera D Metro.
Zat 17 Feb
CA Atlas
4-2
Victoriano Arenas
Zo 18 Feb
Arg. Rosario
2-1
General Lamadrid
Real Pilar
0-0
Liniers
Ma 19 Feb
Claypole
1-2
CA Lugano
Dep. Paraguayo
0-1
Puerto Nuevo
Yupanqui
0-1
Dep. Muñiz
Din 20 Feb
Central Ballester
1-1
Argentino Merlo
Centro Español
1-2
Juventud Unida
Team / Points
1 Victoriano Arenas VIC 36
2 Central Ballester CBA 34
3 General Lamadrid LAM 33
4 Argentino Merlo ARM 32
5 Arg. Rosario ARR 30
6 Liniers LIN 28
7 Centro Español CES 27
8 CA Atlas CAA 26
 
9 CA Lugano LUG 24
10 Juventud Unida JUU 23
11 Puerto Nuevo PUE 22
12 Dep. Paraguayo DPA 20
13 Claypole CLA 18
14 Real Pilar RPI 15
15 Yupanqui YUP 13
16 Dep. Muñiz MUÑ 13

Follow BeSoccer on Facebook