Super League
Zat 09 Dec
Basel
3-0
St. Gallen
Sion
2-3
Thun
Zo 10 Dec
FC Lugano
1-2
Lausanne Sports
Young Boys
1-1
Grasshopper
Zurich
1-2
Luzern
Team / Points
1 Young Boys YOB 37
2 Basel BAS 35
3 Zurich ZUR 28
4 Grasshopper GCZ 24
5 St. Gallen STG 24
 
6 Lausanne Sports LAU 22
7 Thun THU 21
8 Luzern FCL 20
9 FC Lugano LUG 19
10 Sion SIO 17
Challenge League
Vr 08 Dec
Neuchâtel Xamax
2-1
Winterthur
Zat 09 Dec
Chiasso
0-1
FC Vaduz
Zo 10 Dec
Rapperswil
16:00
Aarau
Wohlen
16:00
Servette
Ma 11 Dec
Schaffhausen
2-1
Wil 1900
Team / Points
1 Neuchâtel Xamax NEX 46
2 Schaffhausen SCH 36
3 Servette SER 35
4 FC Vaduz FCV 26
5 Rapperswil RAP 23
 
6 Chiasso CHI 20
7 Aarau FCA 18
8 Wohlen WOH 13
9 Winterthur WIN 12
10 Wil 1900 WIL 11
groep 1
Zat 11 Nov
Lausanne Sport II
0-1
Naters
Vevey Sports
3-1
Thun II
Martigny
2-1
Fribourg
Young Boys II
0-0
Echallens
Etoile Carouge
1-2
Lancy FC
Zo 12 Nov
Dudingen
0-0
Meyrin
Portalban
1-0
FC Azzurri 90
Team / Points
1 Lancy FC LAN 28
2 Martigny MAR 25
3 Fribourg FRI 25
4 FC Azzurri 90 FCA 24
5 Etoile Carouge ETO 21
6 Young Boys II YOU 21
7 Vevey Sports VEV 21
 
8 Lausanne Sport II LAU 20
9 Meyrin MEY 19
10 Naters NAT 19
11 Echallens ECH 19
12 Thun II THU 14
13 Portalban / Gletterens POR 13
14 Dudingen DUD 8
groep 2
Zat 11 Nov
Baden
0-1
Black Stars
Schotz
3-2
Bassecourt
Luzern II
2-0
Langenthal
Solothurn
3-1
Zug
Grasshoppers II
5-2
Kickers Luzern
Zo 12 Nov
Delemont
2-0
FC Sursee
Munsingen
2-2
Buochs
Team / Points
1 Solothurn SOL 40
2 Buochs BUO 29
3 Munsingen MUN 26
4 Luzern II LUZ 26
5 Grasshoppers II GRA 23
6 Black Stars BLA 23
7 Schotz SCH 22
 
8 Delemont DEL 19
9 Baden BAD 17
10 Zug ZUG 17
11 FC Sursee FCS 10
12 Bassecourt BAS 10
13 Langenthal LAN 8
14 Kickers Luzern LUZ 6
groep 3
Zat 11 Nov
Eschen/Mauren
0-1
Mendrisio-Stabio
Hongg
5-1
Tuggen
St. Gallen II
2-1
FC Gossau
Red Star Zürich
4-3
Winterthur II
Seuzach
2-5
Kosova
AC Bellinzona
2-0
FC Balzers
Zo 12 Nov
FC Thalwil
2-0
Wettswil-Bonstette
Team / Points
1 AC Bellinzona BEL 35
2 Mendrisio-Stabio MEN 26
3 FC Gossau FCG 24
4 FC Thalwil FCT 23
5 Kosova KOS 21
6 Red Star Zürich RSZ 21
7 St. Gallen II STG 18
 
8 Hongg HON 18
9 Seuzach SEU 17
10 Tuggen TUG 16
11 FC Balzers FCB 14
12 Winterthur II WIN 13
13 Eschen/Mauren ESC 11
14 FC Wettswil-Bonstetten FCW 11
groep 1
Vr 03 Nov
Veyrier Sports
0-6
CS Chênois
Zat 04 Nov
Urania Genève Sp.
1-3
Conthey
Montreux Sports
1-0
Bex
Perly-Certoux
3-4
Collex-Bossy
Chippis
2-1
Signal
Zo 05 Nov
Servette II
6-0
Interstar
Terre Sainte
1-2
FC Monthey
Team / Points
1 CS Chênois CSC 34
2 Terre Sainte TER 24
3 FC Monthey FCM 23
4 Servette II SER 23
5 Interstar INT 22
6 Conthey CON 22
7 Urania Genève Sport UGS 19
 
8 Chippis CHI 19
9 Veyrier Sports VEY 17
10 Signal Bernex-Confignon SBC 15
11 Montreux Sports MON 14
12 Collex-Bossy COL 13
13 Perly-Certoux PER 5
14 Bex BEX 5
groep 2
Zat 04 Nov
Farvagny / Ogoz
1-0
Richemond
Dardania Lausanne
2-2
Colombier
Boudry
2-0
Tour Pâquier
Zo 05 Nov
Romontois
0-2
Bulle
Stade Payerne
0-1
Thierrens
Sarraz-Eclépens
7-1
Echichens
Genolier-Begnins
2-0
Vallorbe-Ballaigue
Team / Points
1 La Sarraz-Eclépens SEC 31
2 Bulle BUL 31
3 Genolier-Begnins GEN 21
4 Romontois ROM 20
5 Colombier COL 20
6 La Tour /  Le Pâquier TPA 20
7 Echichens ECH 19
 
8 Farvagny / Ogoz FAR 18
9 Thierrens THI 18
10 Vallorbe-Ballaigues VAL 17
11 Dardania Lausanne DAR 16
12 Stade Payerne STA 10
13 Richemond RIC 8
14 Boudry BOU 7
groep 3
Zat 04 Nov
Lerchenfeld
4-3
Allschwil
Liestal
1-2
Dornach
Bern 1894
0-3
Moutier
Timau Basel
3-1
Tavannes Tramelan
Zo 05 Nov
Reinach
2-2
Binningen
Biel-Bienne
4-0
FC Konolfingen
FC Prishtina Bern
2-0
Muri-Gümligen
Team / Points
1 Biel-Bienne BIE 32
2 Tavannes / Tramelan TAV 26
3 Moutier MOU 24
4 Liestal LIE 24
5 Dornach DOR 24
6 FC Konolfingen FCK 24
7 Lerchenfeld LER 19
 
8 Timau Basel TIM 18
9 Binningen BIN 17
10 Allschwil ALL 17
11 FC Prishtina Bern FCP 11
12 Muri-Gümligen GUM 10
13 Reinach REI 10
14 Bern 1894 BER 3
groep 4
Zat 04 Nov
Ibach
0-0
Eschenbach
Perlen-Buchrain
2-6
Goldau
Hochdorf
0-1
Ascona
Sarnen
1-2
Hergiswil
Zo 05 Nov
Taverne
0-2
Lugano II
Zo 12 Nov
Novazzano
2-1
Locarno
Wo 15 Nov
Brunnen
1-0
FC Altdorf
Team / Points
1 Goldau GOL 33
2 Hergiswil HER 24
3 Novazzano NOV 23
4 Sarnen SAR 22
5 Taverne TAV 22
6 Ibach IBA 21
7 Locarno LOC 20
 
8 Brunnen BRU 19
9 Eschenbach ESC 15
10 Lugano II LUG 15
11 Perlen-Buchrain PER 14
12 FC Altdorf FCA 13
13 Ascona ASC 11
14 Hochdorf HOC 4
groep 5
Zat 04 Nov
Dietikon
1-2
Aarau II
Wangen
2-0
Dulliken
FC Wettingen
1-3
Wohlen II
Zofingen
1-1
Blue Stars Zürich
Schöftland
2-1
Biberist
Zo 05 Nov
Olten
2-2
Pajde
FC Muri
2-1
Rothrist
Team / Points
1 Zofingen ZOF 31
2 Pajde PAJ 28
3 Schöftland SCH 27
4 FC Muri FCM 21
5 Aarau II AAR 20
6 Dietikon DIE 18
7 FC Wettingen FCW 18
 
8 FC Blue Stars Zürich BST 17
9 Wangen WAN 16
10 Wohlen II WOH 15
11 Dulliken DUL 13
12 Olten OLT 13
13 Biberist BIB 10
14 Rothrist ROT 6
Premier League »
Wo 13 Dec
20:45
Swansea City
20:45
Man. City
Wo 13 Dec
21:00
West Ham
21:00
Arsenal
Wo 13 Dec
21:00
Man. Utd
21:00
AFC Bournemouth
Wo 13 Dec
20:45
Newcastle
20:45
Everton
Wo 13 Dec
20:45
Southampton
20:45
Leicester
Wo 13 Dec
21:00
Tottenham Hotspur
21:00
Brighton & Hove Albion
Wo 13 Dec
21:00
Liverpool
21:00
West Bromwich Albion
FIFA Club WorldCup »
Wo 13 Dec
18:00
Al Jazira
18:00
Real Madrid
Bundesliga »
Wo 13 Dec
20:30
Bayern München
20:30
Köln
Wo 13 Dec
18:30
Hoffenheim
18:30
Stuttgart
Wo 13 Dec
20:30
Hertha BSC
20:30
Hannover 96
Wo 13 Dec
20:30
Schalke 04
20:30
FC Augsburg
Wo 13 Dec
20:30
B. Leverkusen
20:30
Werder Bremen
Coupe de la Ligue »
Wo 13 Dec
21:05
Strasbourg
21:05
PSG
Wo 13 Dec
21:05
Lille
21:05
Nice
Wo 13 Dec
21:05
Amiens SC
21:05
Tours
Wo 13 Dec
21:05
Montpellier
21:05
Olympique Lyonnais
Wo 13 Dec
18:45
Rennes
18:45
Olympique Marseille
Coppa Italia »
Wo 13 Dec
17:30
Fiorentina
17:30
Sampdoria
Wo 13 Dec
20:45
Milan
20:45
Hellas Verona
Eredivisie »
Wo 13 Dec
18:30
Vitesse
18:30
Willem II
Wo 13 Dec
18:30
Groningen
18:30
PSV
Wo 13 Dec
19:45
VVV Venlo
19:45
Utrecht
Wo 13 Dec
20:45
Feyenoord
20:45
Heerenveen
Wo 13 Dec
20:45
ADO Den Haag
20:45
Roda JC
Premiership »
Wo 13 Dec
20:45
Celtic
20:45
Hamilton Academical
Wo 13 Dec
20:45
Hibernian FC
20:45
Rangers FC
Wo 13 Dec
20:45
Partick Thistle
20:45
Motherwell
Wo 13 Dec
20:45
St. Johnstone
20:45
Aberdeen
Taça de Portugal »
Wo 13 Dec
22:00
Rio Ave
22:00
Benfica
Wo 13 Dec
16:00
União Madeira
16:00
Desportivo Aves
Wo 13 Dec
20:00
Sporting CP
20:00
Vilaverdense
Wo 13 Dec
16:00
Moreirense
16:00
CD Santa Clara
Wo 13 Dec
16:30
Praiense
16:30
Farense
FA Cup »
Clausura Uruguay groep 3 »
Cup »
Wo 13 Dec
15:00
Yeni Malatyaspor
15:00
Osmanlıspor
Wo 13 Dec
16:45
Alanyaspor
16:45
Giresunspor
Wo 13 Dec
18:30
Adana Demirspor
18:30
Fenerbahçe
Wo 13 Dec
12:30
Akhisar
12:30
Ankara Demirspor
Wo 13 Dec
14:30
Bucaspor
14:30
Sivasspor
Wo 13 Dec
11:30
Genclerbirligi SK
11:30
Karsspor
Cup »
Wo 13 Dec
20:00
Genk
20:00
Waasland-Beveren
Wo 13 Dec
20:45
Club Brugge
20:45
Charleroi
Ekstraklasa »
Copa Lega Pro »
Wo 13 Dec
20:30
Alessandria
20:30
AlbinoLeffe
PSL »
HR Nogometni Cup »
Wo 13 Dec
17:00
Inter Zapresic
17:00
Rijeka
Cup »
Wo 13 Dec
16:30
Etar
16:30
Slavia Sofia
Primera B Metro. »
Wo 13 Dec
01:05 Afgewerkt
Platense
3 - 1
Colegiales INFO
First League »
Wo 13 Dec
13:00
Vardar Skopje
13:00
Rabotnički
Regionalliga groep 4 »
Wo 13 Dec
19:00 Afgewerkt
Lokomotive Leipzig
0 - 0
Berliner AK 07 INFO
Copa Sudafricana »
Tercera Division groep 10 »
Wo 13 Dec
20:00
CD Alcalá
20:00
Sevilla C
Tercera Division groep 13 »
Wo 13 Dec
20:30
Mar Menor
20:30
Minerva
Wo 13 Dec
21:30
Estudiantes Murcia
21:30
UD Los Garres
Oberliga groep 12 »
Wo 13 Dec
19:30
Düsseldorf-West
19:30
Speldorf
National Third Division groep 2 »
Wo 13 Dec
14:00
Philippos
14:00
Langadas
Wo 13 Dec
14:00
Kilkisiakos
14:00
Pierikos
Wo 13 Dec
14:00
Edessaikos
14:00
Iraklis
Wo 13 Dec
14:00
Kardias
14:00
Almopos Aridaia
Wo 13 Dec
14:00
AE Karitsa
14:00
Kampaniakos Chalastra
Wo 13 Dec
14:00
Makedonikos
14:00
M. Alexandros Trikala
Wo 13 Dec
14:00
Agrotikos Asteras
14:00
Naoussa
Non League Div One groep 2 »
Super Liga »
CFA 2 groep 5 »
Wo 13 Dec
20:00
Metz II
20:00
Amnéville
Copa Albania »
Wo 13 Dec
13:00
Kukësi
13:00
Erzeni Shijak
Wo 13 Dec
13:00
Skënderbeu
13:00
Besëlidhja Lezhë
Wo 13 Dec
13:00
Teuta Durrës
13:00
Kamza
Wo 13 Dec
13:00
Vllaznia Shkodër
13:00
KF Tirana
Wo 13 Dec
13:00
Partizani Tirana
13:00
Pogradeci
Wo 13 Dec
13:00
Luftëtari
13:00
Bylis Ballsh
Wo 13 Dec
13:00
Laçi
13:00
Lushnja
Wo 13 Dec
13:00
Flamurtari Vlorë
13:00
Turbina Cërrik
Premier League »
Wo 13 Dec
16:00
Al-Masry
16:00
El Dakhleya
Wo 13 Dec
13:45
Talaea El-Gaish
13:45
El Raja
Wo 13 Dec
18:30
ENPPI
18:30
El-Entag El-Harby
Amistosos Selecciones Sub 19 »

Follow BeSoccer on Facebook